Aknenormin

Podstawowe składniki:

izotretinoina,

Postać leku:

kapsułki

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Właściwości zmniejszające aktywność gruczołów łojowych, pobudzające odnowę komórek naskórka, zmniejszające rogowacenie naskórka,

Wskazania:

Przy leczeniu ciężkich postaci trądziku pospolitego opornych na leczenie działającymi ogólnie lekami przeciwbakteryjnymi oraz lekami stosowanymi miejscowo.

Ważne informacje:

Sposób użycia. Stosować doustnie, podczas posiłku. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Kuracja trwa zwykle do 24 tygodni. Początkowo terapia powoduje uciążliwe dla pacjenta szybkie dojrzewanie wielu zaskórników. Unikać kontaktu z oczami, ustami, błonami śluzowymi, nie stosować na podrażnioną lub uszkodzoną skórę. W czasie leczenia nie należy przebywać zbyt dużo na słońcu. Nie stosować z lekami i kosmetykami o działaniu złuszczającym, ściągającym i wysuszającym skórę. Podczas leczenia i do 6 miesięcy po jego zakończeniu należy unikać depilacji woskiem i silnego ścierania naskórka. Działania niepożądane: wysychanie błon śluzowych nosa i gardła, zapalenie czerwieni wargowej, suchość oczu z zapaleniem spojówek. ból głowy, krwawienia z nosa, ból głowy, zwiększenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, krwiomocz, białkomocz, depresję lub pogłębienie się jej objawów, skłonność do agresji, lęk, zmiany nastroju, łysienie.Ostrzeżenia: Należy poinformować lekarza w przypadku zespołu suchega oka, depresji, przyjmowania preparatów zawierających witaminę A, tetracykliny. Nie należy stosować leku podczas ciąży i w okresie karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji przez 1 miesiąc przed rozpoczęciem leczenia, podczas leczenia i 1 miesiąc po jego zakończeniu. Ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia zmierzchowego należy zachować szczególną ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych nocą. 

Oceń to post
Udostępnij:
Dodaj komentarz 0

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Required fields are marked *