Curacne

Podstawowe skladniki:

izotretinoina,

Postać leku:

kapsułki

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Właściwości zmniejszające rogowacenie naskórka, zmniejszające aktywność gruczołów łojowych, pobudzające odnowę komórek naskórka,

Wskazania:

W ciężkich postaciach trądziku pospolitego (m.in. trądzik guzkowy, skupiony lub z ryzykiem powstawania trwałych blizn), opornych na standardowe leczenie lekami przeciwbakteryjnymi działającymi ogólnie oraz lekami stosowanymi miejscowo.

Wazne Informacje:

Sposób użycia. Stosować doustnie, podczas posiłku. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Kuracja trwa zwykle do 24 tygodni. Początkowo terapia powoduje uciążliwe dla pacjenta szybkie dojrzewanie wielu zaskórników. Unikać kontaktu z oczami, ustami, błonami śluzowymi, nie stosować na podrażnioną lub uszkodzoną skórę. W czasie leczenia nie należy przebywać zbyt dużo na słońcu. Nie stosować z lekami i kosmetykami o działaniu złuszczającym, ściągającym i wysuszającym skórę. Podczas leczenia i do 6 miesięcy po jego zakończeniu należy unikać depilacji woskiem i silnego ścierania naskórka. Działania niepożądane: wysychanie błon śluzowych nosa i gardła, zapalenie czerwieni wargowej, suchość oczu z zapaleniem spojówek. ból głowy, krwawienia z nosa, ból głowy, zwiększenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, krwiomocz, białkomocz, depresja lub pogłębienie się jej objawów, skłonność do agresji, lęk, zmiany nastroju, łysienie. Nie można być dawcą krwi w trakcie leczenia oraz przez miesiąc po jego zakończeniu. Ostrzeżenia: Należy poinformować lekarza o zespole suchega oka, depresji, o przyjmowaniu preparatów zawierających witaminę A, tetracykliny. Nie należy stosować leku podczas ciąży i w okresie karmienia piersią. Ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia zmierzchowego należy zachować szczególną ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych nocą.

Oceń to post