Homeopatia – leki homeopatyczne

Leczenie homeopatyczne – na czym polega?

Od wielu lat rośnie wśród konsumentów zainteresowanie produktami zdrowotnymi wykorzystującymi niekonwencjonalną metodę leczenia, jaką jest homeopatia. Opiera się ona na trzech podstawowych zasadach: podobne należy leczyć podobnym; w kuracji stosować jeden rodzaj substancji i podawać ją w bardzo małych dawkach. Metoda ta budzi sporo kontrowersji, dlatego warto przyjrzeć się jej plusom i minusom.

Czym jest homeopatia?

Początki tego alternatywnego sposobu leczenia datuje się na rok 1810, kiedy jego założenia, odwołujące się do medycyny holistycznej, zostały spisane przez doktora Samuela Hahnemanna. Homeopatia opiera się na założeniu, że człowiek jest przedmiotem „energii życiowej”, która będąc zaburzoną, wywołuje chorobę. Jej zwalczanie ma zatem polegać na pobudzeniu organizmu do samo uzdrowienia i przywrócenia równowagi energetycznej. Mimo, iż przy wytwarzaniu leków homeopatycznych stosuje się niektóre z ziół, błędem jest utożsamianie tej metody z ziołolecznictwem, ponieważ wykorzystywane są także inne substancje występujące w naturze, m. in. pochodzenia zwierzęcego i mineralnego.

Zaletą leków homeopatycznych jest z pewnością ich łatwa dostępność i duża różnorodność na rynku. Wiele aptek oferuje nam tego typu produkty zarówno do stosowania zewnętrznego (w postaci kremów i maści), jak i wewnętrznego (krople, tabletki, globulki i inne preparaty). Najczęściej konsumenci sięgają po preparaty na przeziębienie i grypę oraz przeciwbólowe, ale sporą popularnością cieszą się także środki uspokajające, zwalczające problemy żołądkowe oraz dolegliwości menopauzalne. Trudno wprawdzie dowieść naukowo skuteczność tych leków, ale ich zwolennicy podkreślają brak towarzyszących im skutków ubocznych, a także możliwość ich stosowania wówczas, gdy nie jest wskazane stosowanie standardowej farmakologii, np. w czasie ciąży i karmienia piersią. Z drugiej strony, niektóre leki homeopatyczne zawierają np. alkohol, co stanowi dość istotne przeciwskazanie dla przyjmowania ich w wymienionych przypadkach. Przeciwnicy alternatywnych sposobów leczenia zwracają uwagę przede wszystkim na brak przekonujących dowodów ich skuteczności, a ewentualne pozytywne efekty tego typu terapii porównują do wyników uzyskiwanych przy stosowaniu placebo.

Zdaniem lekarzy

Podobnie jak w przypadku pacjentów, także wśród lekarzy zdania co do skuteczności tej metody są podzielone. Jednak nawet jej zwolennicy zgadzają się co do tego, że homeopatia może być stosowana tylko w razie mniej poważnych schorzeń, natomiast przy bardziej skomplikowanych problemach zdrowotnych, zdecydowanie nie będzie ona wystarczająca. Wówczas możemy traktować ją jedynie jako środek wspomagający konwencjonalne leczenie farmakologiczne.

OCEŃ: 4/5 z 1 ocen
Udostępnij:
Dodaj komentarz 0

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Required fields are marked *