Jak pozbyć się afty?

Jak leczyć afty?

Afta to dolegliwość polegająca na powstawaniu niewielkich owrzodzeń  w śluzówce jamy ustnej. Schorzenie to dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.  Jak rozpoznać, że to afta? Jeśli na Twoim podniebieniu lub języku pojawiło się owrzodzenie pokryte białym nalotem z czerwonym obrzeżem, nie powinieneś mieć wątpliwości, co Ci dolega. Afty występować mogą pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj ich wielkość nie przekracza  5 mm. Zdarzają się jednak takie nadżerki, które osiągają nawet 2 cm.

Przyczyny schorzenia

Powodów powstawania aft jest wiele. Może nią być nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, w tym spożywanie jedzenia brudnymi sztućcami, jedzenie nieumytych owoców i warzyw czy gryzienie ołowka. Inną przyczyną powstawania aft są choroby zębów (kamień nazębny, próchnica, zapalenia kanałów) lub używanie niewłaściwej protezy. Afta może być też objawem innej, poważniejszej choroby, np. celiakii, refluksu, zapalenia migdałków czy utajonej infekcji grzybiczej (np. jelit). Na szczęście zazwyczaj jej przyczyną są mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej wynikłe ze zbyt intensywnego, nieumiejętnego szczotkowania zębów lub przyjmowanie antybiotyków.

Jak pozbyć się afty?

Stosunkowo skutecznym lekiem na owrzodzenia jest Dezaftan, żel do jamy ustnej. Lek wydawany jest bez recepty. Możesz zatem swobodnie kupić go w stacjonarnej aptece lub tej internetowej. Żel przynosi natychmiastową ulgę w bólu oraz przyspiesza regenerację uszkodzonej błony śluzowej. Wystarczy zaledwie jedna lub dwie kropelki żelu, które nakładamy palcem lub wacikiem na zmianę. Co najważniejsze, w ciągu następnej godziny od zastosowania leku nie powinniśmy spożywać żadnych napojów i pokarmów. Jeśli po kilku dniach nie zauważymy poprawy, należy udać się do lekarza.
W czasie leczenia afty powinniśmy zrezygnować z picia gorących napojów, spożywania ciepłych posiłków i alkoholu. Unikajmy też czekolady, cytrusów, kwaśnych i słonych potraw oraz tych mocno przyprawionych, gdyż możemy doprowadzić do podrażnienia jamy ustnej. Zamiast tego wzbogaćmy naszą dietę w składniki wspomagające odporność (czosnek, cebula) i produkty spożywcze zawierające cynk i witaminę B. Należą do nich drożdże oraz jogurty. Wspomagająco w leczeniu można zażywać też olej z wątroby rekina, żeń-szeń czy miłorząb japoński.

OCEŃ: 4/5 z 2 ocen
Udostępnij:
Dodaj komentarz 0

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Required fields are marked *