Blog

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych, to jednocześnie poddaje się leczeniu i profilaktyce. Skuteczność terapii jest ściśle uzależniona od wczesnego rozpoznania choroby, dlatego tak ważne jest, aby znać podstawowe objawy POChP i ich nie lekceważyć. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Co musisz wiedzieć o POChP?

Przyczyną POChP jest stan zapalny w oskrzelach wywołany długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe, m.in. pyły, gazy i przede wszystkim dym tytoniowy. Choroba skutkuje zmianami w miąższu płuc oraz w naczyniach płucnych, co w zaawansowanym stadium może prowadzić do życiowej niesamodzielności i inwalidztwa.

To jest ważne:

WHO prognozuje, że do końca bieżącej dekady POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności. Aktualnie liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, z czego w Polsce jest to około 2 milionów osób.

POChP klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, rzutującą na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na pracę układu sercowo-naczyniowego. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może współwystępować z innymi chorobami, takimi jak: rozstrzenie oskrzeli, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy rak płuca.

Kto najczęściej choruje na POChP?

Można wyróżnić kilka podstawowych czynników ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Najważniejsze z nich to:

  1. Palenie wyrobów tytoniowych. Osoby, które palą np. papierosy, niedawno rozstały się z nałogiem, a nawet były narażone na palenie bierne, tworzą największą grupę ryzyka POChP. Unikanie wyrobów tytoniowych lub ich jak najszybsze rzucenie stanowi podstawę profilaktyki tej groźnej choroby.
  2. Zanieczyszczenie powietrza. Smog i tworzące go pyły zawieszone oraz toksyczne związki chemiczne to coraz ważniejsze czynniki ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, aby w miarę możliwości ograniczać ekspozycję na zanieczyszczone powietrze, stosując czy to maski antysmogowe, czy oczyszczacze powietrza. W sezonie grzewczym należy również ograniczyć aktywność na powietrzu do niezbędnego minimum.
  3. Czynniki występujące w środowisku pracy. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim pyły, gazy, opary chemiczne i aerozole, na które mogą być narażeni przedstawiciele takich zawodów, jak m.in. górnik, hutnik, metalurg, pracownik budowlany, rolnik, mechanik samochodowy, operator maszyn, fryzjer, kosmetyczka czy sprzątaczka.

Poznaj najważniejsze objawy POChP

Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc charakteryzuje to, że może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy. Stąd ważne jest, aby każda osoba po 40. roku życia, która znajduje się w grupie ryzyka POChP, nie bagatelizowała nawet z pozoru niegroźnych sygnałów wysyłanych przez organizm.

Do podstawowych objawów POChP zaliczamy:

  • Przewlekły kaszel – w przypadku POChP mówimy o kaszlu, który nie ma charakteru napadowego, natomiast może się nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak dym tytoniowy, kurz czy zanieczyszczone powietrze;
  • Duszność– w przebiegu POChP może występować zarówno duszność wysiłkowa, jak i utrzymująca się przez cały czas, również w fazie spoczynkowej;
  • Odkrztuszanie plwociny – plwocina to gęsta wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze, której regularne odkrztuszanie może stanowić jeden z objawów POChP;
  • Obniżona tolerancja wysiłku – czyli wyraźne pogorszenie kondycji, z czasem nawet pojawienie się trudności z wykonywaniem podstawowych czynności bez zadyszki;

O objawach POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Co robić, gdy masz objawy POChP?

Jeśli obserwujesz u siebie wymienione wyżej objawy lub jeden z nich (nie muszą występować jednocześnie), to jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Lekarz POZ przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad i na tej podstawie podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej, w której może zostać przeprowadzone m.in. badanie spirometryczne – to podstawowa procedura wykorzystywana w diagnostyce POChP.

Choć POChP skutkuje nieodwracalnymi zmianami w drogach oddechowych, to jednocześnie jest to choroba poddająca się leczeniu. Celem terapii jest przede wszystkim zmniejszenie nasilenia objawów, co z kolei może pozwolić choremu na zachowanie samodzielności i względnie dobrego komfortu życia.

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…

Jak działa e-recepta?

W erze cyfrowej transformacji, innowacje w dziedzinie opieki zdrowotnej nieustannie zmieniają sposób, w jaki pacjenci…