Kategorie: A

Allupol

Podstawowe składniki:

allopurinol,

Postać leku:

tabletki

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Właściwości zmniejszające wytwarzanie kwasu moczowego,

Wskazania:

W leczeniu pierwotnej lub wtórnej dny uwarunkowanej zwiększeniem stężenia kwasu moczowego/moczanów we krwi i w moczu (zapalenie stawów, kolka nerkowa), wtórnej hiperurykemii (hiperurykemia – stan chorobowy charakteryzujący się podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi) występującej podczas chemioterapii i radioterapii nowotworów; w leczeniu nawracającej kamicy moczanowej, w zespole Lesch-Nyhana.

Ważne informacje:

Sposób użycia. Stosować doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek najlepiej przyjmować po posiłkach. Uwaga! W trakcie leczenia należy przyjmować duże ilości płynu. Dzieciom lek podaje tylko w wyjątkowych przypadkach (wtórna hiperurykemia występująca w trakcie intensywnego leczenia przeciwnowotworowego). Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem. Działania niepożądane: ostry nawrót dny moczanowej, wysypka skórna, po której mogą wystąpić ciężkie objawy nadwrażliwości: łuszczenie skóry, zmiany plamicowe, zespół Stevensa-Johnsona, zapalenie naczyń krwionośnych, uszkodzenie miąższu wątroby, zaburzenia czynności wątroby od bezobjawowego zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych, nudności i wymioty, rzadko opisywano nawracające krwawe wymioty i biegunki tłuszczowe. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: senność, zawroty głowy, może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Ostrzeżenia: Należy poinformować lekarza w przypadku nadwrażliwości na allopurinol lub pozostałe składniki preparatu, zaburzeń czynności wątroby i/lub nerek, przyjmowania leków: przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny, tiazydowych leków moczopędnych, teofiliny, ampicyliny lub amoksycyliny, preparatów żelaza, cyklosporyny, cyklofosfamidu, chlorpropamidu, probenecydu. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Należy poinformować lekarza o ciąży lub o podejrzeniu ciąży oraz karmieniu piersią

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…