Blog

Skuteczne leki na gorączkę u dzieci

Nasze pociechy szybciej od nas łapią przeziębienie z racji posiadania słabszego układu odpornościowego. Ten ostatni wzmacnia się m.in. przez kontrolowane hartowanie organizmu, czyli m.in. coraz zimniejsze prysznice, przebywanie na świeżym powietrzu bez względu na pogodę. Nie bez znaczenia jest także przestrzeganie zasad higieny.

Przeziębienie czy grypa?

Maluchy nie zawsze pamiętają jednak o umyciu rąk. Bardzo często piją z tych samych naczyń i pojemników, co rówieśnicy. Czynniki te oraz fakt przebywania w dużej grupie (przedszkole, szkoła) sprawiają, że pociechy szybko i masowo ulegają infekcji, a n następnie przenoszą ją na bliskich w domu. Sygnałem ostrzegawczym jest gorączka u dziecka. Jeśli rośnie szybko i towarzyszą jej bóle stawów, mięśni, ogólne rozbicie, to znak, że latorośl złapała grypę. Poza opisanymi objawami tę chorobę układu oddechowego mogą sygnalizować inne dolegliwości: kaszel, katar, ból gardła, czyli objawy charakterystyczne także dla przeziębienia. Czym różni się ono od grypy? Temperaturą, która w przypadku zwykłej infekcji rzadko przekracza 38 st. C.

Jak zwalczyć gorączkę?

By obniżyć temperaturę, stosuje się leki na gorączkę – zwykle te same, które zażywamy w leczeniu przeziębienia. Preparaty te zawierają m.in. paracetamol, który poza zbijaniem temperatury łagodzi bóle głowy, mięśni i stawów. Wykazuje też słabe działanie przeciwzapalne, ale nie należy traktować go jako leku znoszącego stan zapalny. Gorączka u dzieci może być również zwalczona innymi substancjami, np. kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem, naproksenem. Zwykle poza paracetamolem czy kwasem acetylosalicylowym, leki na gorączkę zawierają jeszcze inne związki organiczne, dzięki czemu znoszą pozostałe objawy grypy i przeziębienia: katar, zatkany nos, kaszel, ogólne rozbicie, bóle kostno-stawowe.

Nasi milusińscy są z różnych przyczyn znacznie bardziej narażeni na choroby niż my – dorośli. W razie stwierdzenia u nich objawów grypy czy przeziębienia powinniśmy podać im leki, które zahamują namnażanie się wirusa i pomogą organizmowi go zwalczyć, a przy okazji przyniosą ulgę w pozostałych dolegliwościach.

OCEŃ: 4/5 z 1 ocen
Udostępnij:
Tag: Blog

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…