Kategorie: C

Cipronex

Podstawowe składniki:

ciprofloksacyna,

Postać leku:

tabletki powlekane

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Właściwości bakteriobójcze,

Wskazania:

W zakażeniach dróg moczowo-płciowych (także zapalenie gruczołu krokowego i rzeżączka), oddechowych, zakażeniach skóry, tkanek miękkich, kości i stawów, posocznicy, zakażeniach przewodu pokarmowego (m.in. zapalenie otrzewnej, dróg żółciowych), układowych salmonelozach, durze brzusznym opornym na leczenie chloramfenikolem, profilaktycznie i leczniczo w zakażeniach oportunistycznych u pacjentów z zaburzeniami odporności, mukowiscydozą, a także w wybiórczym wyjałowieniu przewodu pokarmowego u pacjentów leczonych immunosupresyjnie i w gruźlicy.

Ważne informacje:

Sposób użycia. Stosować doustnie. Dawkowanie i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków. Nie stosować u osób poniżej 18 roku życia. Uwaga! Podczas leczenia i kilka dni po jego zakończeniu należy chronić skórę przed słońcem (możliwość wystąpienia nadwrażliwości na światło objawiająca się wysypką lub reakcją przypominającą oparzenie słoneczne). Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Działania niepożądane: Najczęściej występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty) oraz wysypka skórna (zazwyczaj o charakterze pokrzywkowym). Ponadto obserwowano zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego (oszołomienie, zawroty i ból głowy, rzadziej bezsenność, omamy, drgawki, nadmierne pobudzenie). Niekiedy ból stawów i mięśni (może wystąpić zapalenie ścięgien i pęknięcie ścięgna Achillesa), krystaluria (wydalanie z moczem związków mineralnych w postaci kryształów lub bezpostaciowego osadu), nadwrażliwość na światło. Ostrzeżenia: Należy poinformować lekarza w przypadku nadwrażliwości na ciprofloksacynę, inne chinolony lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Należy poinformować lekarza o schorzeniach nerek i/lub wątroby, zwężeniu tętnic mózgowych, padaczce, o przyjmowaniu doustnych leków przeciwzakrzepowych, teofiliny, cyklosporyny, glibenklamidu, probenecidu, metoklopramidu, preparatów zawierających magnez, glin, żelazo, wapń (preparaty te należy przyjmować na 2 godziny przed podaniem ciprofloksacyny lub po upływie 4 godzin od jej przyjęcia), niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. indometacyny, dikolfenaku, kwasu acetylosalicylowego), leków psychotropowych. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. bóle i zawroty głowy , uczucie osłabienia, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…