Kategorie: E

Endoxan

Podstawowe składniki:

cyklofosfamid,

Postać leku:

drażetki

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Właściwości przeciwnowotworowe,

Wskazania:

W monoterapii lub w leczeniu skojarzonym (łącznie lub naprzemiennie z innymi lekami przeciwnowotworowymi) do leczenia następujących chorób nowotworowych: chłoniak złośliwy nieziarniczy (stopnia III i IV wg podziału Ann Arbor), ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina), chłoniaki nieziarnicze, chłoniak Burkitt’a; szpiczak mnogi; białaczka (białaczka limfocytowa przewlekła, białaczka szpikowa przewlekła, ostra białaczka mieloblastyczna, ostra białaczka monocytowa, ostra białaczka limfoblastyczna u dzieci; ziarniak grzybiasty w stopniu zaawansowanym; nerwiak zarodkowy w stopniu rozsianym; gruczolakorak jajnika; siatkówczak płodowy; rak sutka. W leczeniu immunosupresyjnym w przypadku przeszczepu szpiku kostnego.

Ważne informacje:

Sposób użycia. Stosować doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Zaleca się przyjmowanie preparatu rano. Podczas lub natychmiast po podaniu leku należy podać odpowiednia ilość płynów. Uwaga! W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu ani soku grejpfrutowego. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem. Działania niepożądane: Zahamowanie czynności szpiku kostnego w zależności od dawki leku: spadek liczby białych krwinek, małopłytkowość, niedokrwistość. Nudności i wymioty zależne od dawki; rzadko jadłowstręt, biegunka, zaparcie, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej; w pojedynczych przypadkach krwotoczne zapalenie jelita grubego, krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego, krwinkomocz, uszkodzenie nerek, zaburzenia spermatogenezy u meżczyzn, zaburzenia owulacji u kobiet, arytmia, zmianami w EKG, niewydolnością krążenia (np. zawał mięśnia sercowego). Leczenie preparatem jest związane z ryzykiem powstawania wtórnych nowotworów lub stanów przednowotworowych; ryzyko wystąpienia raka pęcherza oraz zmian mielodysplastycznych aż do wystąpienia ostrych białaczek zwiększa się w trakcie leczenia. Często występujące łysienie, jest z reguły przemijające. Odnotowano także przypadki zmian barwnikowych na powierzchni dłoni, paznokci i stóp. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługe maszyn.Ostrzeżenia: Należy poinformować lekarza w przypadku nadwrażliwości na cyklofosfamid lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Należy poinformować lekarza o zaburzeniu czynności szpiku kostnego, zaburzeniach odpływu moczu, czynnych infekcjach, zaburzeniach elektrolitowych, chorobach zakrzepowo-zatorowych, o przyjmowaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych, leków przeciwnowotworowych, leków przeciwpadaczkowych, chloramfenikolu, antracyklin, indometacyny, allopurinolu. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…