Kategorie: K

Kofepar

Podstawowe składniki:

paracetamol, kofeina,

Postać leku:

tabletki

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

własciwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe,

Wskazania:

Przy ostrych i przewlekłych bólach o słabym lub umiarkowanym nasileniu: nerwobóle, bóle głowy, także migrenowe, bóle kostne, stawowe i mięśniowe różnego pochodzenia, po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych, stany gorączkowe. Wskazany również u chorych z nadwrażliwością na salicylany.

Ważne informacje:

Sposób użycia: Doustnie. Dorośli doraźnie 1-2 tabletki 3-4 razy dziennie. W bólach przewlekłych 1 tabletka co 4-6 godzin. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12 roku życia. W czasie stosowania paracetamolu nie wolno spożywać żadnych napojów alkoholowych. Działania niepożądane: Skórne odczyny alergiczne: świąd, pokrzywka, wysypka, rumień. Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty. Sporadycznie mogą wystąpić zmiany w obrazie morfologicznym krwi. Przy przedawkowaniu lek może spowodować upośledzenie czynności wątroby oraz nerek. Ze względu na zawartość kofeiny może wystąpić: ból głowy, bezsenność, drżenie mięśniowe, niemiarowość rytmu serca. Ostrzeżenia: należy poinformować lekarza w przypadku gdy ma się nadwrażliwość na lek, schorzenia nerek i/lub wątroby, genetycznie uwarunkowany brak dehydrogenazy-6-fosforanowej, chore serce, nadciśnienie tętnicze. Poinformuj lekarza jeśli jest się uzależnionym od alkoholu. Gdy przyjmuje się doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny, doustne leki przeciwcukrzycowe, preparaty zawierające fenytoinę, sulfonamidy, leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO). Należy poinformować lekarza w przypadku ciąży, podejrzenia ciąży i karmieniu piersią. Lek jest przeciwwskazany w pierwszym trymestrze ciąży. Wskazane jest ograniczenie przyjmowania leku ze względu na wydłużenie okresu eliminacji w okresie ciąży oraz przenikanie do mleka matki. Bez kontroli lekarskiej nie stosować dłużej niż 10 dni.

OCEŃ: 4/5 z 2 ocen
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…