Kategorie: K

Kuterid

Podstawowe składniki:

dipropionian betametazonu,

Postać leku:

maść, krem

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

miejscowo zwęża naczynia krwionośne, przeciwzapalne, przeciwświądowe,

Wskazania:

Przy ostrym wyprysku alergicznym, świerzbiączka,  kontaktowych chorobach skóry z dużym odczynem zapalnym, nie odpowiadające na leczenie słabszymi steroidami, niektóre postacie łuszczycy, skórny toczeń rumieniowaty, przerostowy liszaj płaski.

Ważne informacje:

Sposób użycia: Zewenętrznie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Na powierzchnię skóry chorobowo zmienionej nakładać cienką warstwę kremu lub maści. Uwaga! Nie stosować na skórę twarzy oraz w postaci opatrunków okluzyjnych. Nie zaleca się stosowania u dzieci. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem. Działania niepożądane: Suchość skóry, podrażnienie skóry, potówki, zapalenie mieszków włosowych, rozstępy, zanikowe zmiany skórne, uczucie kłucia i pieczenia, świąd, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, nadwrażliwość na światło, wtórne zakażenia, szczególnie skóry twarzy, które mogą występować w postaci zmian przypominających trądzik różowaty po steroidach, trądzik steroidowy i nagłe zaczerwienienie skóry twarzy. Długotrwałe stosowanie może powodować, zmiany w pigmentacji skóry, podskórne wylewy i polekowa plamica spowodowana uszkodzeniem najdrobniejszych naczyń krwionośnych skóry i nadmierne owłosienie. Stosowanie długotrwałe, na duże powierzchnie, pod opatrunkiem okluzyjnym lub u dzieci może powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane kortykosteroidów. U dzieci mogą wystąpić zaburzenia wzrostu i rozwoju. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Ostrzeżenia: należy poinformować lekarza w przypadku gdy ma się nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, trądzik różowaty, ropne i bakteryjne zakażenia skóry, gruźlicę skóry, ospę wietrzną, półpasiec, opryszczkę, grzybicę, zapalenie skóry wokół ust. Gdy stosuje się preparaty zawierające mocznik (preparaty zawierające mocznik nasilają wchłanianie leku i zwiększają możliwość oddziaływania ogólnego) lub przyjmuje się doustnie kortykosteroidy. Należy poinformować lekarza w przypadku ciąży, podejrzenia ciąży i karmieniu piersią. W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…