Kategorie: L

Lexotan

Podstawowe składniki:

bromazepam,

Postać leku:

tabletki

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Właściwości uspokajające, przeciwlękowe,

Wskazania:

W zaburzeniach lękowych uogólnionych, zaburzeniach występujących pod postacią somatyczną, w stanach lękowych występujących w przebiegu przewlekłych chorób organicznych ośrodkowego układu nerwowego, w zaburzeniach stresowych pourazowych, z objawami lęku, w zaburzeniach adaptacyjnych.

Ważne informacje:

Sposób użycia. Stosować doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Zaleca się stopniowe odstawianie leku. Leczenie powinno trwać tak krótko jak to tylko możliwe. Całkowity czas terapii nie powinien wynosić więcej niż 8-12 tygodni, wliczając okres odstawiania leku. W niektórych przypadkach terapia może trwać dłużej, pod warunkiem przeprowadzenia specjalistycznej oceny stanu pacjenta. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. Alkohol może nasilać działanie bromazepamu. Preparatu nie stosuje się u dzieci.Działania niepożądane: zmęczenie, senność, osłabienie mięśni, uczucie drętwienia, osłabienie uwagi, dezorientacja, ból i zawroty głowy, ataksja, podwójne widzenie. Donoszono sporadycznie o przypadkach zaburzeń żołądkowo-jelitowych, zmiany libido oraz reakcji skórnych. Niepamięć następcza może występować podczas stosowania preparatu w dawkach leczniczych, ryzyko jej wystąpienia zwiększa się po zastosowaniu zwiększonych dawek leku. W trakcie stosowania benzodiazepin może dojść do ujawnienia się objawów wcześniej istniejącej depresji. W trakcie stosowania benzodiazepin oraz leków podobnie działających mogą wystąpić reakcje paradoksalne – w przypadku ich wystąpienia leczenie preparatem należy przerwać. Długotrwałe stosowanie preparatu (nawet w dawkach leczniczych) może prowadzić do rozwinięcia się uzależnienia fizycznego i psychicznego. Przerwanie leczenia może spowodować wystąpienie zespołu abstynencyjnego lub zjawiska “odbicia”. Ostrzeżenia: Należy poinformować lekarza w przypadku nadwrażliwości na bromazepam, benzodiazepiny lub pozostałe składniki preparatu. Należy poinformować lekarza o schorzeniach wątroby, niewydolność oddechową, zespół bezdechu sennego, jaskrę, miastenię (nużliwość mięśniową), skłonność do uzależnień, o przyjmowaniu leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, cimetydyny. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.Lek może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych. 

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…