Kategorie: N

Nicorette (guma do żucia)

Podstawowe składniki:

nikotyna

Postać leku:

guma do żucia

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Właściwości zmniejszające głód nikotynowy.

Wskazania:

Przy leczeniu uzależnienia od nikotyny u palaczy tytoniu zdecydowanych na rzucenie palenia. Łagodzi głód nikotynowy i objawy wynikające z odstawienia nikotyny.

Ważne informacje:

Sposób użycia: Dorośli i osoby starsze: Przyjąć 1 kostkę gumy, gdy poczuje się chęć zapalenia papierosa. Gumę należy żuć dokładnie i powoli przez 30 min, zwalniając gdy smak się wzmocni i przyspieszając z powrotem gdy smak zaniknie. Dawkę należy dostosować indywidualnie w zależności od stopnia uzależnienia. Osoby słabo uzależnione – guma 2 mg, osoby bardzo uzależnione (powyżej 20 papierosów na dobę) lub osoby, które nie zaprzestały palenia tytoniu po zastosowaniu gumy w dawce 2 mg – guma 4 mg. Zwykle stosuje się 8-12 gum na dobę. Dobowa dawka preparatu nie może przekroczyć 24 gum. Należy przyjmować stałą ilość gum przez 3 miesiące, a następnie stopniowo zmniejszać o 1 kostkę gumy dziennie w pierwszym tygodniu i o kolejną w następnym. Kurację należy przerwać, kiedy dawka zmaleje do 1 lub 2 gum na dobę. Nie należy stosować gumy dłużej niż 12 miesięcy, jednak niektórzy ekspalacze tytoniu wymagają dłuższego okresu leczenia. Działania niepożądane: Większość działań niepożądanych występuje w okresie pierwszych 3-4 tygodni po rozpoczęciu leczenia. Częste zawroty i bóle głowy, uczucie dyskomfortu, czkawka, nudności, wymioty, podrażnienie jamy ustnej i gardła, ból mięśni żuchwy. Mniej częste- kołatanie serca, rumień, pokrzywka. Rzadkie przejściowe migotanie przedsionków, reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy), zaburzenia snu. Ostrzeżenia: Należy poinformować lekarza w przypadku dławicy piersiowej, arytmii serca, ciężkich chorób układu sercowo-naczyniowego, skurczy naczyń, nadciśnienia, zaburzeń funkcjonowania wątroby, zaburzeń czynności nerek, wrzodów żołądka i dwunastnicy, cukrzycy, nadczynności tarczycy, guza chromochłonnego nadnerczy, ciąży, podejrzenia ciąży lub karmienia piersią. Ponadto należy poinformować lekarza o przyjmowania teofiliny, takryny, klozapiny, imipraminy, olanzapiny, klomipraminy, fluwoskaminy.

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…