Kategorie: O

Oc-35

Podstawowe składniki:

octan cyproteronu, etynyloestradiol,

Postać leku:

tabletki powlekane

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Hamuje działanie hormonów męskich w organizmie kobiety, antykoncepcja hormonalna

Wskazania:

W leczeniu u kobiet chorób androgenozależnych takich, jak trądzik, szczególnie postaci nasilone i przebiegające z łojotokiem, stanem zapalnym lub tworzeniem się guzków, łysienie androgenowe oraz łagodna postać hirsutyzmu. Pomimo że preparat OC-35 ma również działanie antykoncepcyjne, nie należy go stosować u kobiet wyłącznie w celu antykoncepcyjnym, lecz wówczas, gdy konieczne jest leczenie wymienionych chorób androgenozależnych.

Ważne informacje:

Sposób użycia: Doustnie, według zaleceń lekarza. Przed przyjęciem preparatu po raz pierwszy lub po przerwie oraz okresowo (przynajmniej raz na 6 miesięcy) w czasie stosowania leku należy udać się do ginekologa. Uwaga! Skuteczność leku może ulec zmniejszeniu przy przewlekłej biegunce lub wymiotach. Uwaga! Preparatu nie należy stosować u mężczyzn. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Należy zapoznać się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Lek należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem. Działania niepożądane: Objawy niepożądane, występujące głównie w trakcie pierwszych kilku miesięcy przyjmowania preparatu OC-35: plamienia lub krwawienia w środku cyklu, bóle głowy,wysypka, swędzenie, grzybice, nudności i dolegliwości żołądkowe, bóle w klatce piersiowej, zmiany popędu płciowego, przygnębienie, zmiana masy ciała, zmiany skórne, ból oczu podczas stosowaniu szkieł kontaktowych, wypadanie włosów.Mogą wystąpić także ciężkie działania niepożądane jak np. zmiany zatorowo-zakrzepowe, nowotwory hormonozależne, schorzenia wątroby. Lek stosowany zgodnie z zalecaniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń w ruchu. Ostrzeżenia: należy poinformować lekarza w przypadku gdy ma się nadwrażliwość na któykolwiek ze składników preparatu, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (obecne lub występujące w przeszłości, także w rodzinie), migrenę, cukrzycę ze zmianami naczyniowymi, rozpoznany lub podejrzewany nowotwór piersi lub narządów rodnych, krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, żółtaczkę, zaburzenia funkcji wątroby i/lub trzustki, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy (preparat zawiera laktozę). Gdy przyjmuje się leki przeciwpadaczkowe, gryzeofulwinę, preparaty zawierające wyciąg z dziurawca, antybiotyki z grupy penicylin i tetracyklin. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Należy także poinformować lekarza w przypadku ciąży, podejrzenia ciąży i karmieniu piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. 

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…