Kategorie: P

PV Jod 10%

Podstawowe składniki:

jodopowidon,

Postać leku:

krem, roztwór

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne

Wskazania:

Przy leczeniu zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraczność, grzybica), dezynfekcji ran, oparzeń i owrzodzeń podudzi. Roztwór jest stosowany do odkażania skóry przed zabiegami chirurgicznymi oraz odkażania błon śluzowych jamy ustnej i pochwy, a krem w leczeniu wspomagającym chorób skóry pochodzenia infekcyjnego lub przebiegających z nadkażeniem, a także w leczeniu wspomagającym kandydozy i grzybicy skóry oraz opryszczkowego zapalenia skóry.

Ważne informacje:

Sposób użycia: Do użytku zenętrznego. Krem nanosi się bezpośrednio na miejsca chorobowo zmienione lub stosuje pod opatrunkiem uszczelniającym. Do przemywania ran i skóry należy stosować postać nierozcieńczoną. Do płukania jamy ustnej i irygacji pochwy – należy stosować po rozcieńczeniu wodą przegotowaną w stosunku: 1 część  preparatu na 10 części wody. Używać do kilku razy dziennie. Działania niepożadane: reakcje alergiczne lub podrażnienie skóry, zwłaszcza przy częstym stosowaniu, zaburzenia czynności gruczołu tarczowego (powstanie wola, zmiany masy ciała), metalicznego posmaku w ustach, ślinotoku, obrzęku powiek, płuc, biegunki, zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń czynności nerek (wystąpienie powyższych objawów jest wskazaniem do odstawienia preparatu) – przy długotrwałym stosowaniu na duże powierzchnie, wystąpienie zaburzeń rozwoju i czynności tarczycy u płodów lub noworodków – w przypadku kobiet w ciąży i kobiet karmiących, zaburzanie wyników badań gruczołu tarczowego. Ostrzeżenia: Nie zaleca się stosowania u dzieci do 3 miesiąca życia np. do odkażania pępowiny (ze względu na znaczące zwiększenie stężenia jodu w surowicy noworodka). Nie stosować do odkażania brodawek u kobiet karmiących piersią. Nie stosować długotrwale na duże powierzchnie skóry (powyżej 30%). Należy poinformować lekarza w przypadku nadwrażliwości na jod, zaburzeń czynności oraz choroby gruczołu tarczowego, schorzeń nerek, stosowania miejscowo związków rtęci, ciązy lub podejrzenia ciązy oraz karmienia piersią.

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…