Kategorie: R

Risendros 35

Podstawowe składniki:

ryzedronian sodu,

Postać leku:

tabletki powlekane

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Zwiększa wytrzymałość szkieletu, hamuje resorpcję kości,

Wskazania:

W leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej w celu zmniejszenia ryzyka złamań kręgów. W leczeniu rozpoznanej osteoporozy pomenopauzalnej w celu zmniejszenia ryzyka złamań szyjki kości udowej.

Ważne informacje:

Sposób użycia: Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować w tym samym dniu każdego tygodnia co najmniej 30 minut przed pierwszym w danym dniu posiłkiem. Tabletkę należy połknąć w całości, bez ssania lub rozgryzania. Preparat należy przyjmować w pozycji stojącej, popijając szklanką zwykłej wody. Pacjent przez 30 minut po przyjęciu tabletki nie powinien się kłaść. Uwaga! W przypadku niedoboru wapnia i witaminy D w diecie należy rozważyć przyjmowanie odpowiednich preparatów uzupełniających. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Należy zapoznać się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Lek należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Działania niepożądane: Często: niestrawność, bóle brzucha, nudności, zaparcie, biegunka, bóle mięśniowo-kostne, bóle głowy. Niezbyt często: zapalenie przełyku, zapalenie żołądka, zapalenie dwunastnicy, owrzodzenie przełyku, zapalenie tęczówki. Rzadko zapalenie języka, zwężenie przełyku, zmniejszenie stężenia wapnia i fosforanów w surowicy, zmiany w wynikach badań prób czynnościowych wątroby. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Ostrzeżenia: należy poinformować lekarza w przypadku gdy ma się nadrważliwość na ryzedronianu sodu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, niedobór wapnia w organizmie, zaburzenia funkcji nerek. Gdy przyjmuje się preparaty zwierające wapń, magnez, żelazo, glin. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.Uwaga! Jeśli przyjmuje się preparaty zawierające wapń, magnez, żelazo lub glin, musi się zachować co najmniej 2-godzinny odstęp między podaniem preparatu i tych leków (w przeciwnym wypadku zmniejszą one wchłanianie preparatu z przewodu pokarmowego). Należy także poinformować lekarza w przypadku ciąży, podejrzenia ciąży i karmieniu piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…