Kategorie: S

Sumamed

Podstawowe składniki:

azytromycyna,

Postać leku:

tabletki powlekane, granulat do przygotowania syropu

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Właściwości przeciwbakteryjne, antybiotyk,

Wskazania:

Przy zakażeniach dolnych dróg oddechowych, paciorkowcowym zapaleniu gardła, ostrym zapaleniu ucha środkowego, zakażeniu skóry i tkanek miękkich, zapaleniu cewki moczowej i szyjki macicy.

Ważne informacje:

Sposób użycia: Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Preparat podaje się co najmniej 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Należy zazpoznać się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Lek należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Działania niepożądane: Działania niepożądane mają zwykle łagodny i przemijający charakter. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności i wymioty, biegunka, bóle brzucha i wzdęcia). Może też wystąpić wysypka skórna. Czasami po zastosowaniu leku dochodzi do odwracalnego zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych, których poziom powraca do normy po kilku tygodniach od zakończenia kuracji azytromycną.Ponadto w przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Ostrzeżenia: należy poinformować lekarza w przypadku gdy ma się nadwrażliwość na antybiotyki makrolidowe lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmuje się leki zobojętniające sok żołądkowy. Leki zobojętniające kwas solny zmniejszają wchłanianie azytromycyny. Dlatego zalecany jest co najmniej 2 godzinny odstęp między stosowaniem preparatu Sumamed i leków zobojętniających. Jeśli jest się lub podejrzewa się, że jest się w ciąży lub karmi się piersią. Stosowanie w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu.

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…