Kategorie: S

Symla

Podstawowe składniki:

lamotrygina,

Postać leku:

tabletki

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Właściwości przeciwdrgawkowe,

Wskazania:

U dorosłych i młodzieży przy monoterapi napadów padaczkowych częściowych uogólnionych lub nieuogólnionych, napadów padaczkowych pierwotnie uogólnionych; terapia skojarzona napadów padaczkowych częściowych uogólnionych lub nieuogólnionych, napadów padaczkowych pierwotnie uogólnionych, napadów związanych z zespołem Lennox-Gastaut, gdy leczenie skojarzone innymi lekami przeciwpadaczkowymi jest nieskuteczne.U dzieci powyżej 2 lat w terapi skojarzonej: oporne na leczenie napady padaczkowe częściowe; napady związane z zespołem Lennox-Gastaut, gdy leczenie skojarzone innymi dostępnymi lekami przeciwpadaczkowymi jest nieskuteczne.

Ważne informacje:

Sposób użycia: Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Nie zaleca się podawania leku dzieciom poniżej 2 roku życia. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w tej grupie pacjentów. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Należy zazpoznać się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Lek należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.  Działania niepożądane: Bardzo częste wysypka skórna (zwykle plamisto-grudkowa), ból i zawroty głowy, zaburzenia widzenia. Często – drażliwość, senność, bezsenność, drżenia, oczopląs, niezborność ruchów, zmęczenie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka). Rzadko  przypadki wysypki o ciężkim przebiegu, stanowiącej potencjalne zagrożenie życia, w tym zespołu Stevens-Johnsona i toksycznej nekrolizy naskórka (zespół Lyella). Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych, jak np. zawroty głowy, zaburzenia widzenia, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Ostrzeżenia: należy poinformować lekarza w przypadku gdy ma się nadrważliwość na lamotryginę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek. Gdy przyjmuje się inne leki przeciwdrgawkowe, doustne leki antykoncepcyjne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jest się lub podejrzewa się, że jest się w ciąży lub karmi się piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Lamotrygina jest wydzielana z mlekiem matki. Należy rozważyć potencjalne korzyści z karmienia piersią i możliwe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u niemowlęcia.

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…