Kategorie: S

Systen 50

Podstawowe składniki:

estradiol,

Postać leku:

system transdermalny

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

uzupełnia niedobór estrogenów, zmniejsza dolegliwości okresu przekwitania,

Wskazania:

Przy hormonalnej terapi zastępczej w przypadku: hipogonadyzmu u kobiet (pierwotny i wtórny brak miesiączki), zespołu pokastracyjnego, objawów wypadowych u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym, osteoporozy u kobiet wywołanej niedoborem estrogenów. Dopochwowo w zanikowym zapaleniu pochwy zależnym od niedoboru estrogenów.

Ważne informacje:

Sposób użycia: Zewnętrznie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Po usunięciu folii ochronnej plaster nakleja się na czystą, suchą, zdrową i nieuszkodzoną skórę tułowia, poniżej talii (nie stosować na piersi lub w ich okolicy). Uwaga! Nie można naklejać plastrów kolejno na to samo miejsce. Uwaga! Przed rozpoczęciem stosowania leku oraz w trakcie terapii należy przeprowadzić badania internistyczne i ginekologiczne. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Należy zazpoznać się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Lek należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Działania niepożądane: Często: rak piersi, zwiększenie masy ciała, wysypka, ból uogólniony i miejscowy, grzybica pochwy, krwawienie z dróg rodnych, rumień i podrażnienie w miejscu stosowania plastra, obrzęk. Rzadko: zaburzenia zakrzepowo-zatorowe. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Ostrzeżenia: należy poinformować lekarza w przypadku gdy ma się nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, nowotwory złośliwe piersi, nowotwory narządów płciowych lub inne nowotwory zależne od estrogenów, krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, zakrzepowe zapalenie żył, choroby zakrzepowo-zatorowe, porfirię, cukrzycę, migrenę, astmę, padaczkę, niewydolność serca. Gdy przyjmuje się leki nasenne, pochodne hydantoiny, karbamazepinę, meprobamat, fenylbutazon, rifampicynęa, ryfabutynę i niektóre nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy (np. newirapina i efawirez), doustne leki przeciwcukrzycowe, doustne leki przeciwzakrzepowe, preparaty dziurawca. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jest się lub podejrzewa się, że jest się w ciąży lub karmi się piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…