V

Venlectine

Podstawowe składniki:

wenlafaksyna,

Postać leku:

kapsułki o przedłużonym uwalnianiu

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Właściwości przeciwlękowe, przeciwdepresyjne,

Wskazania:

W leczeniu wszystkich typów depresji, w tym zaburzeń depresyjnych z lękiem, uogólnionych zaburzeń lękowych, w tym długoterminowych zaburzeń lękowych, w celu zapobiegania nawrotom depresji i występowaniu nowych stanów depresyjnych.

Ważne informacje:

Sposób użycia. Stosować doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Kapsułki przyjmować najlepiej o stałej porze, w trakcie posiłku. Kapsułki połykać w całości, popijając płynem. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia (skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wenlafaksyny w tej grupie pacjentów nie zostały w pełni zbadane). Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.Działania niepożądane: Senność, zwroty głowy, ból głowy, zwiększenie napięcia nerwowego, drżenie. Zaburzenia widzenia, rozszerzenie źrenic. Zaburzenia mikcji (w szczególności parcie na mocz). Pocenie się, w tym pocenie nocne. Zwiększone stężenie cholesterolu we krwi(szczególnie związane z długotrwałym leczeniem i prawdopodobnie przy stosowaniu wysokich dawek), utrata masy ciała. Nadciśnienie, rozszerzenie naczyń krwionośnych (najczęściej zaczerwienie twarzy), wybroczyny, krwawienia z błon śluzowych. Niezwykłe sny, bezsenność, nerwowość, uspokojenie, uczucie zmęczenia. Ostrzeżenia: Należy poinformować lekarza w przypadku nadwrażliwości na wenlafaksynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Należy poinformować lekarza o schorzeniach nerek i/lub wątroby, padaczce, jaskrze, cukrzycy, o przyjmowaniu doustnych leków przeciwzakrzepowych, leków działających na ośrodkowy układ nerwowy, cymetydyny, przeciwgrzybiczych. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią. Wenlafaksyna może upośledzać proces myślenia, podejmowania decyzji oraz sprawność ruchową, dlatego pacjenci stosujący preparat powinni zachować ostrożność podczas obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu oraz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Oceń to post
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…