Kategorie: A

Acudex

Podstawowe składniki:

kopolimer dekstranu,

Postać leku:

puder

Nazwa międzynarodowa:

Zamienniki:

Działanie:

Właściwości wchłaniające wydzielinę ropną, przyspieszające oczyszczanie ran,

Wskazania:

W leczeniu miejscowym trudno gojących się ran i owrzodzeń, szczególnie z dużą ilością wydzieliny i tkanek martwiczych, np.: zakażonych ran pooparzeniowych, zakażonych ran pooperacyjnych i pourazowych, odleżyn, owrzodzeń (np. w przypadku stopy cukrzycowej, zaburzeń krążenia tętniczego i żylnego).

Ważne informacje:

Sposób użycia. Stosować zewnętrznie. Lek przeznaczony jest do stosowania na skórę i zgodnie z zaleceniami lekarza. Zmienioną chorobowo powierzchnię skóry należy przemyć wodą utlenioną lub 0.9% roztworem chlorku sodu (soli fizjologicznej), a następnie przysypać warstwą leku Acudex o grubości od 3mm do 20 mm (w zależności od głębokości rany lub owrzodzenia) i zabezpieczyć jałowym opatrunkiem zewnętrznym. Przy każdorazowej zmianie opatrunku należy starannie usunąć poprzednio nałożoną warstwę leku Acudex wraz z wydzieliną, zmywając lub wypłukując ją wodą utlenioną bądź 0.9% roztworem chlorku sodu. Brak danych dotyczących stosowania leku u dzieci. Uwaga! Lek nie zastępuje chirurgicznego oczyszczenia rany, a najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się po chirurgicznym usunięciu tkanek martwiczych. Należy całkowicie usunąć lek przed poddaniem ran zabiegowi chirurgicznemu. Należy unikać kontaktu leku z oczami oraz stosowania w okolicy oczu. Należy unikać stosowania leku na nieuszkodzoną skórę. Nie należy pozostawiać leku dłużej niż przez dobę na powierzchni rany z bardzo małym wysiękiem, gdyż istnieje możliwość powstania trudnego do zmycia strupa. Nie należy stosować na suche, niesączące się rany oraz rany trudnodostępne, głęboko penetrujące (np. przetoki). Zasypki nie należy mieszać z innymi substancjami oprócz jałowego glicerolu (w przypadku płytkich, nieregularnych i mało dostępnych ran można stosować Acudex w postaci gęstej pasty sporządzonej – bezpośrednio przed użyciem – z 3 części leku i 1 części jałowego glicerolu). Działania niepożądane: przemijający ból w miejscu zranienia, krwawienie, pęcherzyki, obrzęk i rumień. Ostrzeżenia: Należy poinformować lekarza w przypadku nadwrażliwości na kopolimer dekstranu, stosowania miejscowo innych preparatów (lek ma silne własności wiążące wodę, wchłania inne preparaty stosowane miejscowo i w okresie stosowania preparatu nie należy stosować miejscowo innych leków). Należy poinformować lekarza o ciąży lub o podejrzeniu ciąży oraz karmieniu piersią.

OCEŃ: 4/5 z 3 ocen
Udostępnij:

Najnowsze posty

Objawy POChP. Nie ignoruj nawet z pozoru drobnych dolegliwości

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, częsta przyczyna umieralności i inwalidztwa. Choć…

Operacja bariatryczna: Rozwiązanie czy początek nowej drogi?

Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych strategii…

Sposoby na poprawę zdrowia układu trawiennego

Twój układ trawienny pracuje bez przerwy, zasilając każdą komórkę ciała i skutecznie usuwając odpady. Zaniedbanie…